Optymizm co do Ethereum 2.0 jest wysoki

Szybkość czy jakość? Optymizm co do Ethereum 2.0 jest wysoki, ale jest jeszcze długa droga do przebycia

Prace nad stworzeniem Ethereum 2.0 rozpoczęły się w 2020 r.: przyszłość inteligentnej platformy kontraktowej wygląda jasno.

Ethereum stale podąża za długą mapą drogową w kierunku systemu porozumienia „Proof-of-Stake“: w 2020 r. wdrożono solidne podstawy dla Ethereum 2.0. Inteligentny łańcuch umów stał się platformą wspieraną przez drugą co do wartości kryptokurrency, Ether (ETH) na świecie, i stał się kluczowym zasobem dla programistów, którzy chcą budować aplikacje i narzędzia oparte na łańcuchach umów.

Wyłaniający się zdecentralizowany sektor finansowy został rozwinięty głównie w ramach łańcucha blokowego Ethereum, co zwiększyło wiarygodność funkcjonalności platformy. Gwałtowny wzrost wykorzystania łańcucha blokowego wiąże się jednak z wysokimi kosztami, ponieważ Bitcoin Pro prędkość sieci i koszty transakcji są bezpośrednio uzależnione od rosnącej liczby użytkowników i platform, które pojawiły się na łańcuchu blokowym. Jest to siła napędowa przejścia na Eth2, które jest już realizowane.

Wydaje się, że w 2020 r. sieć poczyniła duże postępy, a nowy rok rozpoczyna się z poczuciem wielkiego oczekiwania na projekt. Jakie są więc główne nadzieje w 2021 roku na kolejny krok w ewolucji Etereum?
Eth2, w skrócie

Ethereum 2.0 jest kolejnym krokiem w łańcuchu blokowym, który polega na przejściu od mechanizmu konsensusu „Proof-of-Work“ do „Proof-of-Stake“. Integralną częścią rozwoju Ethereum będzie uczynienie łańcucha blokowego bardziej skalowalnym, bezpiecznym i zrównoważonym. Celem jest umożliwienie mu obsługi tysięcy transakcji na sekundę, tak aby aplikacje były szybsze i tańsze w użyciu.

Bezpieczeństwo jest również w centrum uwagi deweloperów: przejście na system Proof-of-Stake powinno zapewnić większą ochronę przed wszelkimi formami ataków. Wreszcie, rezygnacja z PoW ma zasadnicze znaczenie dla ograniczenia wpływu sieci Ethereum na środowisko. Sieć w swoim obecnym stanie wymaga dużych ilości mocy obliczeniowej i energii elektrycznej w celu utrzymania zrównoważonego rozwoju.

Pierwszym etapem jest uruchomiony 1 grudnia 2020 r. łańcuch Beacon Chain, którego zadaniem jest wprowadzenie PoS na poziomie protokołu. Teraz użytkownicy Eth2 mogą pobierać opłaty ETH i działać jako sieciowy walidator. Aby zostać walidatorem, musisz postawić 32 ETH, po czym uczestnicy ci będą przetwarzać transakcje i tworzyć nowe bloki w łańcuchu blokowym. Będzie to system odpowiedzialny za ochronę sieci Ethereum, który ostatecznie zastąpi obecny mechanizm zgody PoW.

Po uruchomieniu łańcucha Beacon, kolejnym krokiem jest wdrożenie łańcuchów odłamkowych, co jest planowane na ten rok. Bez zagłębiania się w szczegóły, sharding pozwala na podział bazy danych w celu rozłożenia obciążenia pracą. Ethereum będzie stosować łańcuchy odłamkowe w celu zmniejszenia zatorów w sieci i zwiększenia prędkości transakcji. Pozwoli to również znacznie zmniejszyć wymagania sprzętowe dotyczące zarządzania węzłem. Plan jest taki, aby stworzyć 64 łańcuchy odłamkowe.

Ostatecznie, Beacon Chain przydzieli pewne łańcuchy odłamkowe do różnych walidatorów, które będą rozdzielać pracę niezbędną do walidacji łańcucha blokowego Ethereum. Pierwsza iteracja tych sieci nie będzie przetwarzać transakcji lub inteligentnych umów, ale będzie przechowywać i zarządzać danymi w sieci.

Celem długoterminowym jest połączenie łańcuchów odłamków z rollupami, które zasadniczo wiążą transakcje poza łańcuchem w celu późniejszej transmisji do sieci głównej. Oczekuje się, że ten rozwój znacznie poprawi możliwości przetwarzania transakcji w sieci Ethereum.

Wotum zaufania

Cointelegraf dotarł do kilku osób pracujących na pierwszej linii frontu ciągłego rozwoju Ethereum. Ben Edgington, główny właściciel produktu Teku, klient Eth2 stworzony przez ConsenSys i zaprojektowany dla korporacyjnych i instytucjonalnych układarek, jest bezpośrednio zaangażowany w badania i rozwój Eth2.

Ważnym tematem dyskusji związanej z trwającym przejściem na Eth2 była wysokość stawki ETH w ramach inteligentnego kontraktu Beacon Chain. Edgington wyjaśnił Cointelegraphowi, że chęć udziału w grze o stawkę jest bardzo pozytywna dla deweloperów:

„Wysokość stawki ETH już teraz jest ogromnym wotum zaufania, nie tylko wobec Łańcucha Latarni, ale także wobec przyszłości Ethereum. Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele zostało zdeponowanych tak szybko, i zachęcony zaangażowaniem społeczności Ethereum w to, co zbudowaliśmy i będziemy budować dalej“.

Edgington dodał, że uruchomienie Beacon Chain było prawdopodobnie najtrudniejszą częścią projektu Eth2 i stanowi główny kamień milowy, który wzmocnił zaufanie do kolejnych etapów podróży Ethereum.